środa, 1 grudnia 2010

Wiesz, dlaczego dzwon głośny? Bo wewnątrz próżny <-- Ignacy Krasicki                J
est takie pisemko.... "Vanity fair". Nie znam go za dobrze, do fanek nie należę... ale... czasem, kiedy odezwie się we mnie pierwiastek próżności.... podglądam zdjęcia... modę.... style różnych ludzi...

Bardzo lubię to, że wiem co znaczy vanity fair ; ) targowisko próżności (!!!)...
Bardzo też lubię brzmienie tych słów. W obu językach! VANITY FAIR.... TARGOWISKO PRÓŻNOŚCI...Powtórzmy ;p Vanity fair. Targowisko próżności.
No i właśnie... kiedy myślę o próżności pierwsze co przychodzi mi do głowy to myśl "każdy bywa próżny, każdy na swój sposób". Ale czy to prawda?
Mówi się, że kobieta kupując kolejny sweterek czy kolejną parę butów daje upust swojej próżności....
Ale czy to nie jest po prostu objaw dbania o siebie? Może pasji zwanej modą?? Albo cecha charakteru "lubię dobrze wyglądać"?

I jak próżni bywają Mężczyźni? Bo na pewno nie jest to wada (!?) tylko kobieca!
Duży samochód? Gadżety? : ) Może piękna kobieta u boku?


Jak to jest? : ) Co jesteśmy w stanie powiedzieć / zrobić, aby być podziwianym? Przyznajemy się czasem do Swojej Próżności? Czy przekonujemy wszystkich, w tym samych siebie, o swojej nieskazitelności?

Ja z całą pewnością i świadomością TAK, przyznaję się do tego, że bywam próżna. I kropka.

Inna sprawa.... że często ludzie prześcigają się w robieniu z siebie głupka lub idiotki. I myślą, że będą podziwiani....


Zdjęcie znalezione w Sieci : )

47 komentarzy:

 1. Z tą próżnośćią Mi to prawda - wszyscyśmy próżni mniej lub więcej;-)))

  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. ladybird :) ale czym różni się próżność damska od męskiej? :) Hm?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja lubię "Vanity Fair" z uwagi na zdjęcia. Jestem estetką, a tam wszystko takie ładne po tym photoshopie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy próżność różni się ze względu na płeć? Myślę, że nie. Może raczej nasze płcie różnie prezentują swoje próżności, ale sama cecha raczej jest ta sama.
  W końcu jesteśmy ludźmi zarówno mężczyźni i kobiety :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak Targowisko Próżności, brzmi pięknie, melodia słów, przawie jak Śniadanie mistrzów...Prózni są męzczyżni, próżne są kobiety, myślę, że nasze próżności różnią się tylko gabarytami :DDDDD. Kolia diamentowa i jacht :DDDD. Oj i facetom to nigdy do głowy nie przyjdzie się do tego przyznać, oni inwestują albo kolekcjonują, a wedle nich kobiety pragną posiadać a nie dbać o siebie ;DDDD.
  PS. Bywam próżna z przyjemnością zmysłową prawie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mi, pozwolisz, iż nie będę dzielić próżności na tę "damską" i tę "męską". Zwyczajnie charakteryzujemy się próżnością "ludzką" (na szczęście tylko czasami:)))) Myślę jednak, iż póki zna się jej granice (nie unosi nazbyt "ponad"innymi to wszystko jest ok) taka mała porcja samozachwytu jest jak najbardziej wskazaną, byle nie za wiele i nie za często:-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Próżnośc jest uwarunkowana płcią mózgu oraz wielkościa portfela (tak symbolicznie;). Wojewódzki kolekcjonuje laski i ferrari, a kobiałki z półki celebrities np. szpilki Loubotin'a.
  Jestem próżna w granicach swojej zasobności, czyli nowe kolczyki hand made, albo cos w ten deseń;)

  OdpowiedzUsuń
 8. myszko :) masz zupełną rację! Też lubię pooglądać te piękne zdjęcia... ale czy to nie szkoda, że nie widzimy prawdy? Tylko Photoshop??

  bibi :) słuszna uwaga :) w takim razie jak prezentujemy te nasze Próżności? :)

  madmargot :) Próżna z przyjemnością? Wiesz, że to też brzmi pięknie? :)

  OdpowiedzUsuń
 9. prózny to pusty, dbanie o siebie puste nie jest:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie lubię klasyków literatury, ale książka "Targowisko próżności" bardzo mi się podobała. Ludzie chyba zawsze byli i będą tacy sami.
  Co do łąk zielonych to wszystko w porządku - śnieg je zakrył po stokroć;)

  OdpowiedzUsuń
 11. lady :) no jasne... widzę tutaj zdrowe podejście :)

  Magdo :) zapomniałam o tym czynniku ;p o ja naiwna! Od portfela wiele zależy... masz rację :) Ale o Wojewódzkim to wiedziałam tylko o ferrari... hm... :P

  Beato :) uff... uspokoiłaś mnie ;P

  OdpowiedzUsuń
 12. lelevino :) nie czytałam tego!!! Koniecznie muszę wpisać na listę... :) może do listu do Mikołaja? :P

  OdpowiedzUsuń
 13. a Mikołaj w tym roku ma dużo pieniędzy na prezenty?

  OdpowiedzUsuń
 14. Próżność to taka ... ludzka cecha;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Cholerka Beato :) nie wiem! Jeszcze nawet listu nie napisałam... a Ty? :)

  Nivejko... ludzka.. owszem, cecha też, ale wada? Czy może chwilami zaleta? :)

  OdpowiedzUsuń
 16. ta prózność nazywa sie - OBOWIĄZEK:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Witaj wśród próżnych. Chyba nam tu całkiem dobrze, nie? ::))
  Otulam próżniowo :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Hmm, na pytanie: "Jak prezentujemy swoje próżności" nie jest tak łatwo odpowiedzieć, bo każdy robi to po swojemu. Być może wynikać to z różnych potrzeb naszego pozbywania się pełni, czyli opróżniania :)
  Próżność - jak gust - to rzecz indywidualna :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Próżność... pozytywnie mi w jej kontekście ;)
  Od czasu do czasu, oczywiście...

  OdpowiedzUsuń
 20. ja np kupuję namiętnie:) perfumy czy jestem próżna? nie sądzę zapala mi się lampka ostrzegawcza gdy przesadzam:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Uwielbiam te momenty, kiedy bywam próżna ;) Jest ich ostatnio tak niewiele, a tak bardzo poprawiają mi nastrój. Lubię rzeczy piękne, nawet jeśli nie są praktyczne. Lubię niektóre gadżety i chciałabym je mieć, choć nie są mi niezbędne. Lubię dobrze wyglądać i uśmiechać się do swojego obicia w lustrze ;) Lubię dobre perfumy, eleganckie buty, zabawki eko mimo ich astronimicznych cen... Mogłabym długo wymieniać. Tyle o próżności w sensie dbania o siebie i posiadania. Oczywiście w granicach rozsądku i zasobności portfela.

  OdpowiedzUsuń
 22. odrobina próżności nikomu nie zaszkodzi, bo doskonale leczy kompleksy:) ale w nadmiarze jest nie do zniesienia dla otoczenia.

  OdpowiedzUsuń
 23. aniołku ;) a no nawet nieźle jest :) o ile nikt nie przegina to nie możemy narzekać :)

  bibi :) w sumie masz rację... a może ma to coś wspólnego z kompleksami? Mamy różne i różnie próbujemy je ukryć?

  Malutka :) czyli stawiasz na umiar? :)

  Marto :) ja też uwielbiam kupować!! I to jeszcze jak... ale własnie też mam tę lampkę... i wtedy zaczynam się zastanawiać... czy to aby nie próżność? Ale czy już taka zepsuta czy jeszcze "normalna"? :)

  Ewo :) czuję dokładnie to samo co Ty :) Ujęłaś to idealnie :) tyle, że ja za dużo myślę i analizuję... i stąd te moje przemyślenia :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja tam nie wiem, czy można dzielić i klasyfikować takie - no właśnie - zjawisko(?) jak próżność, ze względu na płeć. Próżność - każda - ma jedno źródło: lubimy być dostrzegani, doceniani, podziwiani. I sposobem na to, by być podziwianym, albo docenianym, jest i super auto, i ciuchy i piękna kobieta u boku kolekcjonera pięknych kobiet. Ale to nie jest sprawa płci. Znałem kiedyś kolesia, który wydawał na ciuch, kosmetyki, solaria i ogólny lans więcej kasy, niż wszystkie znane mi kobiety, to była dla niego treść życia.

  A że każdy jest (czasem) próżny.. No pewnie jest. Ja tam bloga trochę z grafomańskiej próżności zacząłem pisać na przykład ;-) Czekam na komentarze, bo mnie jakoś tak mile łechcą...

  OdpowiedzUsuń
 25. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 26. Zdecydowanie nie mylmy próżności ze zwykłymi, normalnymi potrzebami a szczególnie tymi z zakresu estetyki.
  Próżność wynika z chęci posiadania celem epatowania. Wydaje mi się, Mi, że nie ma "normalnej próżności" tak jak nie ma "mniejszej połowy". To o czym pisze większość dziewczyn to po prostu normalne potrzeby. A to dziwne podejście do nich wynika głównie z tego, że od lat wmawiano naszym babciom, mamom i potem nam, że (tu zacytuję Senekę Młodszego):
  "Potrzeby naszego ciała są skromne: domaga się ono jedynie ochrony przed zimnem, pokarmu dla zaspokojenia głodu i pragnienia. Wszystko, czego pożądamy ponadto, służy naszym wadom, a nie rzeczywistym potrzebom."
  Co oczywiście jest dla mnie wierutną bzdurą, bo nie jesteśmy jedynie ciałem.
  A że próżni ludzie istnieją to sprawa oczywista. Nie dajmy się zwariować!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 27. no, szczęściara. Ja do pracy musiałam jechać ... było wesoło.

  OdpowiedzUsuń
 28. Mogę się podpisać pod tym co napisała Ewa.

  OdpowiedzUsuń
 29. Uwielbiam w dobrej jakości, być i śnić i wcale nie uważam, żeby to było próżne... Próżność to jednak lenistwo i udawanie, że dbanie o sobie jest próżne, a kto najwięcej tak krzyczy? Przyjrzyj się, babeczki z tłustymi włosami, nie golonymi pachami, z udeptanymi piętami w butach, z tłustymi plamami w okolicach piersi... Nie, nie, zdecydowanie próżność to domena leniwych kobiet, zarzucających próżność tym świadomym. No!

  OdpowiedzUsuń
 30. Przedmiotom mojej próżności przyglądam się z uwielbieniem codziennie. Rozkładam je przed sobą, sprawdzam z lękiem, czy nie doznały uszczerbku. Używam z rozwagą i sumiennie dbam o ich kondycję.

  I gdybym miała wybierać, to z pewnością położyłabym na szali własny sweter, niż moje pędzle z wiewiórki. ;)))

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 31. DH :) z tymi komentarzami to chyba każdy z nas czuję to samo :) to taka satysfakcja... :)

  kuro! Jak na kurę to Ty masz niezły mózg ;D z takimi cytatami.... szacunek! I podoba mi się ta Twoja teoria :) ale czy od estetyki do próżności nie jest bardzo blisko?

  Kochana magdalno :) to, że coś wolę, nie znaczy, że od razu to mam :) jestem w pracy i ostrrro pracuję :) ratując się czasem spojrzeniem za okno na pięknie ośnieżone drzewa... :)

  Delie :) to już jesteśmy we trzy :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Ale próżność,która ma również coś wspólnego ze zdrowym egoizmem, to taka ludzka cecha. Dlaczego mielibyśmy się katować i zaprzeczać i jej i sobie? Nie widzę powodów. Jedynie, co może razić i mierzić, to jej nadmiar, ale to dotyczy wszystkiego, co żyje w nas, człowiekach. ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Desperate Househusband rację ma :)
  Każdy lubi być podziwiany bądź chociaż dostrzeżony. Samo pisanie bloga ma w sobie nieco próżności - inaczej nie przeglądałoby się statystyk bloga a komentarze zamykało. Wiem...zamknięcie komentarzy to także jakiś-tam sygnał, że nie chce się poznać zdania innych ludzi, ale powiedzmy sobie szczerze - czy to nie przyjemne uczucie gdy ludzie reagują na to co piszemy? Czy to nie jest właśnie forma zauważenia i docenienia? :D
  Co do innych rzeczy, które robię/kupuję/których się podejmuję - to zawsze robię to albo dla siebie (bo mam marzenie/kaprys/ochotę) albo dla kogoś/czegoś innego bo lubię/chcę. Doceniana być lubię, owszem, ale raczej za to co mam w głowie i w sercu a nie wokół siebie bądź na sobie :D
  Jej...ależ namotałam :))

  OdpowiedzUsuń
 34. czy mogę się nazwać próżną? nie wiem. chciałabym wyglądać pięknie, zwracać uwagę, szmer podziwu..ale tylko w wyobraźni! tak naprawde to wole byc niewidzialna.

  OdpowiedzUsuń
 35. Kurcze ten Ignacy Krasicki to musiał być łebski gość. Bardzo podoba mi się ta jego sentencja.
  Tak jesteśmy próżni. Robimy to, aby podnieść swoją samoocenę, która przecież jest jednym z elementów szczęścia. A nic tak nie podnosci samooceny jak móc powiedzieć np: Haha mam Porsche a ta ciota jeździ Fiatem.

  OdpowiedzUsuń
 36. Margo :) kolejna ciekawa teoria :) też lubię piękne przedmioty... Czasem jednak czuję wyrzuty sumienia... kupując coś, co nie do końca jest mi potrzebne... miewasz tak? :)

  Akwarelio!! Zabiłaś wiewiórkę z próżności????? :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Ja myślę, że różnica między tym, że ktoś jest estetą, a tym, że jest próżny, leży w intencji: Jak się ktoś stroi z nadzieją na podziw ze strony otoczenia - próżność. jak z czystym sumieniem może powiedzieć, że to robi dla siebie, z pasji do mody, miłości do ładnych przedmiotów etc. - to nie mam mowy o próżności. Idąc tym tropem, można się ubierać w rozciągnięte swetry i podarte spodnie - i to też może być wyraz próżności, jeśli się to robi li tylko z chęci zwrócenia na siebie uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 38. To się w sumie rozciąga i na inne sfery oczywiście - że sobie pozwolę uzupełnić. Można mieć motoryzacyjną pasję, albo można chcieć mieć "wypasioną furę", żeby się ludzie oglądali. itd.. :-)

  OdpowiedzUsuń
 39. Prózność to stan pustki odziany w elegancką szatkę, to jałowość i chełpliwość.I nie ma w niej nic pozytywnego.

  OdpowiedzUsuń
 40. i think vanity is good...up to some level :P
  i realy love receiving your comments- so sweet! can't wait for MORE :) ...and have you seen k come karolina on bloglovin, facebook and twitter?

  xoxo from rome
  K.
  http://kcomekarolina.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 41. Odwołując się do definicji prożnośći Desperate Househusband: mnie osobiście niewiele obchodzi co myślą o mnie inni, ważne, że ja wiem kim jestem i wiem co znaczę, ale może to też próżność?

  OdpowiedzUsuń
 42. Ale ja się zbędnych rzeczy z życia pozbywam :) a wszystko, co kupuję jest potrzebne :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Dag - docenianie samego siebie, to nie próżność. Próżność, to PRZECENIANIE ;-)

  OdpowiedzUsuń
 44. Nabywanie najróżniejszych produktów szczególnie drogich jest próżne, gdy spostrzegasz ludzi przez pryzmat tego, co mają. Gdy nie podzielisz się tym co masz, chociaż troszkę z innymi. Gdy Ci się wydaje, że gdy ty masz a inni nie, to jesteś lepsza.

  OdpowiedzUsuń
 45. Próznośc męska jest nowoczesna, kobieca romantyczna i piękna.

  OdpowiedzUsuń
 46. DH :) masz zupełną rację :) to wcale nie musi się wiązać z pełnym portfelem... :)

  Pieprzu :) niekoniecznie w elegancką szatę :) bo jak pisze DH można się ubrać w rozciągnięte swetry... i liczyć na zwrócenie uwagi i podziw... prawda? :)

  Karolina :) up to some level... You are right :)

  Dag :) ja osobiście nie doszukiwałabym się w tym co piszesz próżności :) no chyba, że się przeceniasz :P

  Aśu :) coraz bardziej się uspokajam ;p

  Hannah... :) witam Cię! Ładne powiedziane, ale nie jestem pewna czy się z tym zgadzam :) jakoś nie rozumiem próżności jako pięknej...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...