czwartek, 25 marca 2010

Rzecz o Mówieniu

               Wszyscy mówimy. Jedni mniej, inni więcej. Wbrew przekonaniom ogólnym, płeć nie ma tutaj znaczenia, ponieważ mężczyźni także potrafią być gadatliwi do granic wytrzymałości zmysłu słuchu : )
Jedni mówią bardziej składnie, inni stękają swoje eee... .yyyy... wątki gubią, łączą, mieszają... Tak to już jest.
Ale skupmy się jednak na ilości wyrzucanych słów.
Zauważyłam ostatnio, że wiele osób marnuje swoją energię (którą to mogłaby wykorzystać na przykład na zrobienie czegoś pożytecznego w stylu sprzątania Ziemi!) na powtarzaniu tego samego. Wydaje mi się, że to dla uzyskania lepszego efektu... lub zwrócenia na siebie większej uwagi. Ja osobiście słuchając czegoś w tym stylu dostaję szału, bo nie mam na to czasu. Potrafię słuchać ze zrozumieniem! W razie jakichkolwiek problemów z tymże, dam sobie radę i zadam pytanie pomocnicze... Mamy więc zbędne powtarzanie się.

Podobnie wygląda sprawa ludzi, którzy mają zwyczaj (pewnie niekontrolowany) przekazywać tę samą informację kilka razy, używając innych zwrotów. Tak zwane "pieprzenie".
- No ja rozumiem o co ci chodzi, dokładnie wiem co masz na myśli, tak tak tak, wiem, och wiem! Też tak myślę!!
A nie można by tak:
- Rozumiem co masz na mysli. (KROPKA)

Włączmy w to wszystko jeszcze myślenie. Które jednak nie zawsze towarzyszy werbalizacji naszych myśli (lub bezmyślności).
To jest niesamowite jak ludzie sami sobie szkodzą. Gdyby każdy poświęcił część energii zużywanej na pieprzenie lub powtarzanie się dla lepszego efektu na myślenie o tym co mówi... świat byłby lepszy! : )
Ludzie mieliby sobie mniej za złe. Ziemia byłaby bardziej czysta... mniej sporów, mniej niedomówień (myślę, że nasze życie jest zaśmiecane koszmarną ich liczbą!).
Za to mielibyśmy pewnie więcej korzyści typu czas... sympatię ludzi... może i pieniędzy (jesli energię spożytkować na pracę, a nie na sprzątanie Ziemi ; ))

A jesli już decydujemy się jednak mówić, to moglibyśmy pewnego dnia postanowić sobie, że będziemy mówić tylko pozytywne i miłe rzeczy : ) nie krytykować... jeśli coś nas denerwuje* nie komentować (nie wszystkich obchodzi nasze zdanie... choć czasem nawet o nie pytają...).
Ograniczyć się do wyszukiwania optymistycznych tematów! Nie dać się wciągnąć w toksyczne zabawy słowami.... Bo po co? : )

No i jeszcze mowa ciała.... starajmy się być rozrzutni... szastajmy..... uśmiechem : ) (nie całym ciałem! :P broń Boże!!)
*krótkofalowo! Bo jeśli problem jest głębszy to trzeba mówić i rozmawiać : )

P.S. Należy dodać... coby na hipokrytkę nie wyjść... że każdemu z nas zdarza się czasem wszystko co opisałam powyżej : ) każdemu...

P.S. P.S. Zdjęcie z Sieci!

44 komentarze:

 1. Masz rację KROPKA
  Ale też wiem z doświadczenia, że ludzie nie słuchają!!! Ty może słuchasz, ale ile osób, z którymi mam do czynienia w pracy, pytają o coś, potem NIBY słuchają odpowiedzi.A za chwilę pytają dokładnie o to samo, więc muszę powtarzać to, co właśnie skończyłam mówić... Więc do Twojego tytułu dodałabym ... i o Słuchaniu.
  Słuchajmy również mądrze!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi,
  a co Cię tak zdenerwowało? ktoś pieprzył w Twoim kierunku bez ładu i składu? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja u siebie zaobserwowałam taką rzecz że zależnie od nastroju lub konkretnej osoby jestem cierpliwym słuchaczem badz osobą ze słowotokiem:) być taką osobą opisywaną przez ciebie, bylo by super

  OdpowiedzUsuń
 4. Potrafię słuchać (cierpliwie i ze zrozumieniem) ... zazwyczaj mówię zwięźle ... potrafię też dużo mówić jeżeli trafię na osobę, która nie potrafi słuchać ... .

  OdpowiedzUsuń
 5. "starajmy się być rozrzutni... szastajmy..... uśmiechem" - o nie! Doświadczenie mnie nauczyło aby uważać na ludzi którzy mają wiecznie przylepiony uśmiech na ustach.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja jestem za uśmiechem, ale nie tym przylepionym (broń Boże) ale tym "odwewnętrznym", życie naprawdę staje się wówczas łatwiejsze i dla nas i dla bliźnich :) Ale czasami nie da się uśmiechać, czasem jest za bardzo pod prąd i pod górę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja często za dużo mówię. Mam tylko nadzieję, że chociaż z sensem:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja nie lubię mówić, ale mój mąż za to uwielbia! :-) A powtarzanie w koło to samo, ale w innej składni to jego specjalność - ale to chyba skrzywienie zawodowe...

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam wrażenie, że mnie zdarza się takie bezsensowne gadanie częściej niż innym... ale ciiiiiiiii Nikomu nie mówcie:D

  OdpowiedzUsuń
 11. Chcesz nas podprogowo załatwić tym sprzątaniem Ziemi? :D Zrozumiałam już za pierwszym razem!!! :D

  OdpowiedzUsuń
 12. marpil :) ja o słuchaniu też myślałam pisząc ten tekst, ale o tym będzie osobno :) choć to co napisałaś jest jak najbardziej słuszne :)

  Mauro :) kurcze... to aż tak widoczne w tym tekście, że zła byłam? :P no jest parę takich osób, które mają skłonności do takich praktyk... nieprzyjemnych... pewnie też takie znasz... :)

  Marto :) słowotoki bywają korzystne, kiedy ma się COŚ do powiedzenia :) cierpliwi słuchacze są w cenie ;D podobno też do nich należę za co często słyszę miłe słowa :)

  damurku :) cóż za elastyczność!! To się chwali :) przede mną lata praktyk ;)

  stab :) ale ja pisałam o takim szczerym... :) życzliwym! Twoje doświadczenie niestety jest też i moim... także po części masz rację :)

  W drodze... ja właśnie taki uśmiech miałam na myśli :) pomaga nam i innym... wiadomo, że ciągle się nie da... że czasem bardzo to trudne... ale wiesz... warto pamiętać i się starać :)

  Delie :) możemy taki klub założyć, bo mam to samo. I też się łudzę, że sens gdzieś tam się wkradł :P ale pracuję nad tym!

  malinconio :) otóż i przykład, że nie jest to zależne od płci ;D dziękuję! A kim jest mąż z zawodu (jeśli można wiedzieć)? Nauczycielem? :P Politykiem?

  Nivejko :) Twoje teksty tak nie brzmią... więc może martwisz się na zapas? :) ja tam widzę sens... i nawet żarty :P

  magento :) hahahaha podprogowo? A co to znaczy? :P Ale wiesz co... pomyślę o tym ;D bo to ważny aspekt naszego życia.. tylko nie wszyscy o tym jeszcze wiedzą.... ]:->

  OdpowiedzUsuń
 13. Tak, większość za dużo gada i co gorzej bez sensu. Niektórzy też sporo piszą;)))
  Ale, lubisz mnie jeszcze????? ;)))
  A serio, to masz wiele racji.Nie ma nic gorszego jak taki gadający bełkotek. I jak tu nie krytykować? Nie da się niestety :)))

  OdpowiedzUsuń
 14. Za dużo gadam. Wiem. Ale taka karma:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja potrafię dużo mówić, ale kiedy w moim otoczeniu znajdzie się mój Luby to noł czens - przejmuje pałeczkę i koniec. Fajne to, swoją drogą, bo on bardzo ciekawie prawi :)

  Jeśli chodzi o rozmówców w ogóle to nie cierpię ludzi, którzy czekają na to, aż skończy mi się powietrze, żeby tylko zacząć mówić. Najczęściej zaczynają wtedy mówić na inny temat. I tak to wygląda, że zamiast dialogu są dwa monologi - każdy plecie na własny temat.

  OdpowiedzUsuń
 16. Kazdemu sie zdaza...ja naleze do tych kazdych -przyznaje sie bez bicia:))
  Ach,zeby sie cholera w pore w jezyk ugryzc,to potem przepraszac nie trzeba i niezrecznie nie jest.
  ...co 'ludz',to charakterek.Osobiscie tym opanowanym zazdroszcze;)

  OdpowiedzUsuń
 17. kaprysiu :) z tym pisaniem to się muszę zgodzić... niektórzy narzekają do granic.... i często piszą o niczym... ale wiesz... masz wybór, czytać nie musisz... a kiedy ktoś mówi do Ciebie? :P
  Lubię Cię! :)

  Ido :) nie miałam okazji usłyszeć, a to co czytam odbieram inaczej... :)

  Kurko :) monologi to już w ogóle inna bajka... są tacy... nie obchodzi ich co mówimy... byle się wygadać... mnie zwykle wtedy jest trochę przykro... tak mają smarkule bez dystansu ;p

  Emocjo! Ja też zazdroszczę... :) a przepraszanie jest trudne... ale wiesz co? Dobrze, że chociaż to potrafimy :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Słowotok, skłonność do powtarzania się, powracania w kółko do tego samego tematu może wypływać z przekonania, ze im więcej słów, tym poruszany temat wydaje się ważniejszy, a wygłaszane opinie bardziej dobitne.
  Mam tę wadę, że pustosłowie drażni mnie do tego stopnia, iż potrafię przerwać komuś w pół słowa stwierdzeniem: "Wszystko jasne. Zrozumiałem, nie wracajmy już do tego. A co sądzisz..." Dziką satysfakcję sprawia mi obserwowanie zdezorientowanej twarzy rozmówcy, na której wypisano niewerbalny komunikat: "ale ja miałem jeszcze tyle do powiedzenia!" :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Mówienie nie jest złe: pozwala wyrzucić z siebie to, co kogoś dręczy, oczyszcza... Każdy z nas czyni w odmienny sposób, cóż - czasami w sposób denerwujący dla otoczenia... Cóż, trzeba pozwolić im się wygadać, tacy są.

  Druga strona medalu: czy zawsze ma się czas i cierpliwość? Co powiedzieć? Ha, sztuka asertywności się kłania. Ale to już temat na kolejnego posta, Mi? ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Margo :) cóż to za tajemniczy uśmiech? :)

  GM :) hahaha :) i dobrze :P ja lubię mówić "a, tak mówiłeś już o tym" ;D Bo szkoda czasu! :) Nie sądzisz?

  anullko :) ja jestem czasem zbyt asertywna... i zbyt szczera... ale masz rację pisząc, że mówienie jest bardzo pomocne :) ukazuje emocje... myśli... i wiele wiele innych spraw :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Oj. Aż strach skomentować. Mówię fatalnie i to we wszystkich znanych językach- przeskakuję z wątku do wątku, gubie pointę,jestem skoncentrowana na nieistotnych z pozoru szczegółach, wracam i znowu prę do przodu bo moje mysli są jak galopujące konie, nie potrafię ich zatrzymać. Kiedy piszę, wszystkie moje myśli układają się jak piękna droga, a szczegóły sa tylko smaczkami, zapachami, doznaniami. Ciekawe jest to, że kiedy jestem w pracy jestem rzeczowa i zwięzła /asz..napisałam zwiędła - to zły znak)!

  OdpowiedzUsuń
 22. dobra, do rzeczy - kiedy to sprzątanie ziemi wypada?

  OdpowiedzUsuń
 23. Pieprzu :) wiesz, z tą pracą to coś magiczngo jest ;P bo ja w pracy jestem też ułożona i poukładana... a moje życie to zupełnie odwortna sprawa.. :P jeśli chodzi o mówienie.. to Twoi słuchacze muszą się bardzo wysilać chyba :P z tego co piszesz... skupienie i kondycja myśli :P coby szybko biegły! ;)

  Anno :) rzeczowo ;D Dzień Ziemi jest dwudziestego drugiego kwietnia :) także niedługo ;D możemy się wykazać! :)

  OdpowiedzUsuń
 24. :)) Jestem coraz lepsza w układaniu mysli i przesuwaniu ich na poprawne tory. Trening!

  OdpowiedzUsuń
 25. Pieprzu :) i dobrze! Choć wiesz... CZASAMI... takie coś ma swój urok :) takie nieposkładanie :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Dzizas, gdyby za gadanie placili, bylabym milionerka:))) gadam, gadam i gadam, lacze watki, ponoc tak umiejetnie, ze wiekszosc sluchaczy nawet nie zauwaza. Natomiast nigdy mi sie nie zdarza zapomniec o czym gadam. Jesli opowiesc zostanie przerwana (telefon, lazienka, grom z jasnego nieba) zawsze po przerwie wracam dokladnie w to samo zdanie, na ktorym skonczylam. Mowilo mi to juz tyle osob, ze mam prawo uwierzyc, ze tak jest. Ponoc nie mam momentu "na czym to ja skonczylam?" Chyba czas sie zamknac, chociaz z wiekiem gadam mniej, wiec jest nadzieja;))

  OdpowiedzUsuń
 27. zabawy słowami bardzo lubię, byle nie toksyczne! :-)

  OdpowiedzUsuń
 28. Stardust :)jeśli mówisz tak jak piszesz, to nie masz się czego obawiać :) sensownie, nie jest to o niczym :) a że dużo? Miło się czyta :)

  Emmo :) a jakie to są toksyczne zabawy słowami? :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Chyba jednak trudniej milczeć, ale tak, żeby "usłyszeć siebie"...;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Nauczyłam się nie słuchać tych, którzy mówią za dużo. Trzeba tylko kontrolować swój bezmyślny wzrok i kompulsywne skinienia głową.

  OdpowiedzUsuń
 31. Och... Beatto... milczenie jest bardzo trudne... :) a słuchanie siebie... wymaga dyscypliny. Żeby słyszeć prawdę, a nie to, co chcemy słyszeć... nie sądzisz? :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam Cię Kuro :) o tak! Trzeba się skupić na tym, żeby kogoś nie słuchać :P ale to i tak... kosztuje nas czas... prawda? :)

  OdpowiedzUsuń
 33. no:)) krótko szybko i na temat:)bez zbędnego pieprzenia:)))))


  też nie lubię...łomatko jak nie lubię!
  alem,że dobrom kobietom jezdem to i czsem wysłucham,co nie?

  OdpowiedzUsuń
 34. 1. ososby dużo mówiące zwalniają mnie z obowiązku konwersacji i moge spokojnie mysleć o czym innym
  2.osoby powtarzające, często w tym czasie myślą nad następnymi słowami, lepsze to niż:yyyyyyyyy, ammmmmmmmmm, eeeeeeeee, albo "słówka przecinki"
  3.generalnie nie lubię mówić, wolę pisać, słuchać albo czytać:))

  OdpowiedzUsuń
 35. słowa, słowa, słowa... niby ludzie "wymyślili" język, żeby rozwiązywać nieporozumienia, a tu wychodzi wręcz przeciwnie... ostatnio nie mam czasu na pisanie komentarzy, ledwo znajduję czas na "pieprzenie" na blogu;)

  OdpowiedzUsuń
 36. Mijko :) rzeczywiście rzeczowo :) to jest dobre ćwiczenie cierpliwości... ;) prawda?

  elfko :) zupełnie inne podejście :) ja tam wolę eee... mmmm...yyy... niż słówka przecinki :)

  OdpowiedzUsuń
 37. lelevino ;) masz rację... czasem wychodzi zupełnie przeciwnie... bo nie myślimy! Nie sądzisz?
  Dziękuję za zaszczyt - komentarz u mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 38. U Kobiet to ja jednak bardziej cenię mowę ciała:):)

  OdpowiedzUsuń
 39. tamirianie ;D rozumiem :) jednak są wyjątki! Wiele kobiet ma bardzo dużo mądrego do powiedzenia... mam nadzieję, że miałeś szczęście tego doświadczyć... ;)

  OdpowiedzUsuń
 40. niecierpliwość zodiakalnych Panien ;) ale znowu zainspirowałaś mnie do napisania notki :D

  Nie zgadzam się! Chociaż kocham konkrety, to i tak uwielbiam zabawę jeżykiem polskim, ubarwianie opowieści! Podobno gadam jak małe radyjko, a wcale nie uważam, żeby przeszkadzało mi to w myśleniu i działaniu ;)

  Czymkolwiek są "toksyczne zabawy słowami", brzmią intrygująco i już z nazwy mi się podobają! :D

  OdpowiedzUsuń
 41. Didżejko :) właśnie też nie wiem jakie to zabawy... ;) a może Ty jesteś taką osobą, która potrafi łączyć konkrety, kiedy są potrzebne i opowiści... kiedy są na miejscu? :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Najgorza mordęga-gadający non stop partner/mąż/żona:)

  OdpowiedzUsuń
 43. Olu :) witam Cię! ktokolwiek gadający non stop to koszmar... ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...